W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na zakup robotów sprzątających, które ułatwiają codzienne porządki. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów robotów są te mopujące i sprzątające. Choć wydawać by się mogło, że mają podobne funkcje, to istnieją między nimi znaczne różnice. W tym artykule opiszemy, jakie są różnice między robotami sprzątającymi a mopującymi, jakie są popularne modele z każdej grupy, a także jakie roboty sprawdzą się lepiej w mieszkaniu, a które w domu.

Różnice między robotami sprzątającymi a mopującymi

Roboty sprzątające są zaprojektowane do usuwania kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń z podłogi. Zazwyczaj wyposażone są w szczotki i zbiorniki na kurz, które umożliwiają im skuteczne sprzątanie różnych powierzchni. Najnowsze modele posiadają technologię rozpoznawania przeszkód i planowanie trasy, co pozwala na dokładne i skuteczne sprzątanie pomieszczeń.

Roboty mopujące, jak sama nazwa wskazuje, służą do mopowania podłóg. W przeciwieństwie do robotów sprzątających, nie posiadają one szczotek ani zbiorników na kurz. Zamiast tego wyposażone są w pojemnik na wodę i mop. Podczas pracy rozpylają na podłogę wodę, a następnie mopują ją, usuwając brud i plamy.

Roboty mopująco-sprzątające łączą funkcje obu rodzajów robotów. Są one w stanie zarówno sprzątać podłogi, jak i mopować je, dzięki czemu zapewniają kompleksowe i dokładne sprzątanie. W zależności od modelu, mogą mieć różne funkcje i dodatki, takie jak szczotki, pojemnik na kurz, mop lub zbiornik na wodę.

Popularne modele robotów sprzątających

1. iRobot Roomba - to jedna z najbardziej popularnych marek robotów sprzątających. Modele tej marki posiadają szereg funkcji, takich jak technologia wizyjna i czujniki, które pozwalają na dokładne sprzątanie.


2. Eufy RoboVac - to inna popularna marka robotów sprzątających. Modele Eufy RoboVac posiadają trójstopniowy system czyszczenia, który składa się z walcowej szczotki, szczotki bocznej i ssania, zapewniając skuteczne usuwanie kurzu i brudu z podłogi.


3. Ecovacs Deebot - to kolejna popularna marka robotów sprzątających. Modele tej marki posiadają technologię detekcji przeszkód i mapowania, co pozwala na 

skuteczne sprzątanie pomieszczeń. Ponadto, niektóre modele posiadają funkcję mopowania, co zapewnia kompleksowe sprzątanie podłóg.

Popularne modele robotów mopujących

1. iRobot Braava - to jedna z najpopularniejszych marek robotów mopujących. Modele tej marki wyposażone są w pojemnik na wodę i specjalne mopy, które skutecznie usuwają brud i plamy z podłóg. Niektóre modele posiadają także funkcję sprzątania suchego, co zapewnia jeszcze lepsze efekty.


2. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop - to inna popularna marka robotów mopujących. Modele tej marki posiadają funkcję mopowania oraz szczotki walcowej, co umożliwia kompleksowe sprzątanie podłóg. Ponadto, niektóre modele posiadają funkcję sterowania głosowego oraz zdalnego sterowania za pomocą aplikacji.


3. Ecovacs Deebot Ozmo - to kolejna popularna marka robotów mopujących. Modele tej marki posiadają pojemnik na wodę i mop, które zapewniają skuteczne usuwanie brudu i plam z podłóg. Dodatkowo, niektóre modele posiadają funkcję rozpoznawania przeszkód, co pozwala na dokładne sprzątanie pomieszczeń.


Popularne modele robotów mopująco-sprzątających

1. iRobot Roomba i7+ - to jeden z najnowszych i najbardziej zaawansowanych modeli robotów mopująco-sprzątających. Posiada on funkcję automatycznego opróżniania zbiornika na kurz, a także pojemnik na wodę i mop, co zapewnia kompleksowe i dokładne sprzątanie pomieszczeń.


2. Ecovacs Deebot T8 AIVI - to inny zaawansowany model robotów mopująco-sprzątających. Posiada on funkcję sztucznej inteligencji i technologię rozpoznawania przeszkód, co pozwala na dokładne i skuteczne sprzątanie pomieszczeń. Ponadto, model ten posiada pojemnik na wodę i mop, co umożliwia kompleksowe sprzątanie podłóg.


3. Roborock S7 - to kolejny zaawansowany model robotów mopująco-sprzątających. Posiada on funkcję automatycznego podnoszenia mopu, co pozwala na sprzątanie różnych rodzajów podłóg. Ponadto, model ten posiada pojemnik na kurz, a także pojemnik na wodę i mop, co zapewnia kompleksowe sprzątanie pomieszczeń.


Który robot lepiej sprawdzi się w mieszkaniu, a który w domu?

Wybór odpowiedniego robota zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar i rodzaj pomieszczeń, rodzaj podłogi, a także ilość zwierząt domowych i alergenów. W przypadku mieszkań, zazwyczaj zwykle zaleca się wybór modelu o mniejszej mocy, który skutecznie poradzi sobie z mniejszymi powierzchniami. Natomiast w przypadku domów, zaleca się wybór modelu o większej mocy, który skutecznie poradzi sobie z większymi powierzchniami i większą ilością przeszkód.

Jeśli chodzi o rodzaj podłogi, to roboty mopujące sprawdzą się najlepiej na twardych i gładkich powierzchniach, takich jak płytki, panele czy linoleum. Natomiast roboty sprzątające będą lepiej działać na dywanach i wykładzinach, gdzie skutecznie usuną kurz i włosy zwierząt.

Jeśli w domu lub mieszkaniu jest dużo zwierząt domowych lub alergenów, warto wybrać model wyposażony w specjalny filtr HEPA, który skutecznie usuwa alergeny i pył z powietrza.

Podsumowanie

Roboty sprzątające i mopujące to doskonałe narzędzia, które ułatwiają utrzymanie czystości w domu lub mieszkaniu. Roboty sprzątające skutecznie usuwają kurz i brud z podłóg, natomiast roboty mopujące dodatkowo usuwają plamy i zapewniają czystość bez konieczności ręcznego mopowania.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli robotów, które różnią się między sobą funkcjonalnością, mocą oraz wyposażeniem. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na rodzaj pomieszczeń, rodzaj podłogi, ilość przeszkód, a także na to, czy w domu lub mieszkaniu są zwierzęta domowe lub osoby z alergiami.

Najczęście zadawane pytania

Czy roboty mopujące są skuteczne?

Tak, roboty mopujące są skuteczne w usuwaniu brudu, plam i innych zabrudzeń z podłóg. Dzięki specjalnym mopom i pojemnikom na wodę, roboty mopujące dokładnie czyścą podłogi, usuwając nawet trudne do usunięcia plamy.

Czy roboty sprzątające uszkadzają podłogi?

Nie, roboty sprzątające nie uszkadzają podłóg. Wszystkie modele są wyposażone w specjalne czujniki, które pozwalają na unikanie przeszkód oraz na dokładne czyszczenie powierzchni bez ryzyka uszkodzenia podłóg.

Czy roboty sprzątające wymagają dużo pracy?

Nie, roboty sprzątające nie wymagają dużej ilości pracy. Wystarczy jedynie włączyć urządzenie, a robot samodzielnie przeprowadzi czyszczenie pomieszczeń. Po zakończeniu pracy robot samodzielnie wróci do stacji ładującej.

Czy roboty sprzące są głośne?

To zależy od modelu, jednak większość robotów sprzątających działa w sposób cichy i nie zakłóca codziennych czynności w domu lub mieszkaniu. Warto jednak sprawdzić poziom hałasu podczas wyboru modelu, zwłaszcza jeśli zależy nam na całkowitej ciszy.

Czy roboty mopujące mogą zastąpić tradycyjne mopowanie?

Roboty mopujące nie zastąpią w pełni tradycyjnego mopowania, jednak stanowią doskonałe uzupełnienie dla tradycyjnego sprzątania. Dzięki robotom mopującym można oszczędzić czas i siłę w trudniejszych do dotarcia miejscach, gdzie zwykły mop nie dociera.

Czy roboty sprzątające i mopujące są drogie?

Ceny robotów sprzątających i mopujących różnią się w zależności od funkcjonalności, mocy i wyposażenia. Na rynku dostępne są modele zarówno tańsze, jak i droższe. Warto jednak zainwestować w dobry model, który będzie skutecznie spełniał swoją funkcję przez długi czas.

Jakie są popularne modele robotów sprzątających i mopujących?

Wśród popularnych modeli robotów sprzątających warto wymienić:

  • iRobot Roomba
  • Xiaomi Roborock
  • Ecovacs Deebot
  • Shark IQ Robot Vacuum
  • Neato Botvac

Natomiast popularnymi modelami robotów mopujących są:

  • iRobot Braava
  • Ecovacs Deebot Ozmo
  • Roborock S6 MaxV
  • Xiaomi Mijia STYJ02YM
  • Shark IQ Robot Self-Empty


Podsumowując, roboty sprzątające i mopujące stanowią doskonałe uzupełnienie tradycyjnego sprzątania. Wybór odpowiedniego modelu zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań, jednak warto zainwestować w dobry sprzęt, który skutecznie ułatwi utrzymanie czystości w domu lub mieszkaniu. Przed zakupem warto przemyśleć rodzaj pomieszczeń, rodzaj podłogi oraz ilość przeszkód, a także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak filtr HEPA czy automatyczne opróżnianie pojemnika na śmieci.