Jak działa robot koszący? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem robota koszącego, to prawdopodobnie zastanawiasz się również, jak taka maszyna działa. Roboty koszące, takie jak Orbex S1200G, Orbex S400G i Orbex S700G, to urządzenia, które przemieniają codzienną, czasochłonną pracę w przyjemność.


Jak działają roboty koszące?

Roboty koszące działają na zasadzie automatycznego koszenia trawnika w zaprogramowanych przez użytkownika godzinach. Wykorzystują one szereg sensorów, aby nawigować po podwórku, omijać przeszkody i unikać obszarów, które nie powinny być koszone. Każdy robot koszący ma unikalny sposób nawigacji, ale większość z nich korzysta z kombinacji czujników kolizji i granic definiowanych przez kable położone wzdłuż granic trawnika czy zdefinowanej trasy przez użytkownika za pośrednictwem aplikacji. Bardziej zaawansowane roboty koszące są wyposażone w moduł GPS. My natomiast skupimy się na 3 wybranych modelach ORBEX.

Porównanie modeli Orbex

Model Maksymalna powierzchnia koszenia Czas pracy na jednym ładowaniu
Robot koszący Orbex S1200G 1200 m² do 2.5 godziny
Robot koszący Orbex S400G 400 m² do 1.5 godziny
Robot koszący Orbex S700G 700 m² do 2 godziny

Jak widać, każdy model Orbex jest zaprojektowany do obsługi innego typu terenu. Wybór modelu zależy od wielkości i charakterystyki Twojego trawnika.

Orbex S1200G to prawdziwy "Król Trawników". Jest to robot koszący idealny dla dużych obszarów - może poradzić sobie z powierzchnią do 1200 m², co jest największym zalecanym obszarem spośród trzech omawianych modeli. Jego potężny akumulator litowo-jonowy o pojemności 5 Ah gwarantuje długotrwałą pracę, zapewniając równocześnie wydajne i niezawodne koszenie. Choć jest najcięższym z prezentowanych modeli, ważąc 8,2 kg, jego waga jest doskonale zbalansowana, co zapewnia doskonałą stabilność i precyzyjne prowadzenie na trawniku.

Kolejny model, Orbex S400G, to zdecydowanie mniejszy, ale równie skuteczny brat S1200G. Jest idealny do mniejszych ogrodów, zalecany dla powierzchni do 400 m². Jego akumulator litowo-jonowy ma pojemność 2,5 Ah, co jest wystarczające dla mniejszych obszarów. Co więcej, S400G jest najlżejszym modelem w tej serii, ważąc jedynie 7,5 kg. To czyni go niezwykle łatwym w obsłudze i przechowywaniu.

Ostatni z modeli, Orbex S700G, to kompromis pomiędzy dwoma poprzednimi. Jest zalecany dla średniej wielkości ogrodów do 700 m². Podobnie jak S400G, jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 2,5 Ah, a jego waga wynosi 8 kg. S700G jest zatem nieco cięższy od S400G, ale nieznacznie lżejszy od S1200G, oferując idealny balans pomiędzy mobilnością a wydajnością.

Wszystkie te modele posiadają zaawansowane funkcje, takie jak przycisk STOP, czujnik deszczu, samoregulujące się zawieszenie noży i połączenie Bluetooth, które umożliwiają łatwą i wygodną obsługę. Szerokość koszenia wynosi 18 cm, a wysokość koszenia można regulować w zakresie od 20 do 60 mm, dzięki czemu można dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Każdy z tych robotów koszących Orbex zasługuje na uwagę, wszystko zależy od wielkości Twojego ogrodu i indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie

Roboty koszące to wygodne rozwiązanie dla każdego, kto chce zaoszczędzić czas na pielęgnacji trawnika. Dzięki modelom Orbex, możesz znaleźć robota koszącego idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że jak każde urządzenie, również roboty koszące wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia, aby działać sprawnie przez długie lata.